Cmentarz komunalny w Libiążu

Regulamin

 

Załącznik do Uchwały Nr XXX/221/2021

Rady Miejskiej  w Libiążu

z dnia 18 czerwca 2021 r.

 

 

Regulamin korzystania z cmentarza komunalnego przy ul. Ks. Pieli w Libiążu

 

1.    Cmentarzem administruje Zarząd Mienia Komunalnego w Libiążu, zwany dalej administratorem.

2.    Uprawnionym do korzystania z cmentarza, zwanym dalej używającym, jest osoba wskazana w umowie o udostępnienie miejsca pod grób lub zezwoleniu, po wniesieniu opłaty.

3.    Na cmentarzu urządza się:

1)    groby ziemne;

2)    groby murowane;

3)    groby dziecięce;

4)    groby urnowe;

5)    kolumbarium.

 

1.    Cmentarz jest miejscem pochówku osób zmarłych, niezależnie od ich narodowości, wyznania, światopoglądu, czy pochodzenia społecznego.

2.    Informacje dotyczące cmentarza, w tym godziny otwarcia, umieszczane są na tablicy ogłoszeń przy bramie cmentarnej.

3.    Administrator na swojej stronie internetowej, podaje informacje dotyczące cmentarza oraz wysokość opłat za korzystanie z cmentarza komunalnego.

4.    Wykonywanie prac budowlanych, ziemnych i kamieniarskich oraz zagospodarowanie miejsca wokół grobu wymaga uzgodnienia z administratorem.

 

1.    Cmentarz otwarty jest:

1)    od 1 kwietnia do 30 września w godzinach 630 -2000;

2)    od 1 października do 31 marca w godzinach 630 -1800;

3)    w innym terminie, z uwagi na uzasadnioną potrzebę np. święta.

2.    Ceremonie pogrzebowe odbywają się:

1)    w dni powszednie w godzinach 900 -1700;

2)    w soboty w godzinach 800 -1400;

3)    w innym terminie, w godzinach otwarcia cmentarza, z uwagi na uzasadnioną potrzebę.

 

1.    Przez korzystanie z cmentarza rozumie się udostępnienie miejsca pod grób (pochówki, rezerwacje), ekshumacje, wjazd na teren cmentarza. 

2.    Zamiar korzystania z cmentarza, należy zgłosić co najmniej z jednodniowym wyprzedzeniem.

3.    Przed dokonaniem  pochówku należy przedłożyć administratorowi akt zgonu.

4.    Świadczenie usług pogrzebowych na terenie cmentarza mogą prowadzić podmioty gospodarcze o odpowiednim przedmiocie i profilu działania.



1.       Za korzystanie z cmentarza pobiera się opłaty.

2.       Upoważniania się Burmistrza Libiąża do ustalenia wysokości opłat za korzystanie

3.       z cmentarza.

4.       Opłaty za korzystanie z cmentarza pobiera administrator cmentarza.

 

1.    Na terenie cmentarza należy:

1)    zachować ciszę i spokój;

2)    utrzymywać czystość i porządek, a wszelkie odpady wyrzucać do kontenerów                        i koszy, z zachowaniem zasad prawidłowej segregacji.*

2.    Na terenie cmentarza zabrania się:

1)    korzystania z cmentarza bez dokonania opłaty,

2)    wykonywania prac budowlanych, ziemnych i kamieniarskich oraz zagospodarowywania miejsca wokół grobu, bez uzgodnienia z administratorem;

3)    samowolnego sadzenia drzew i krzewów;

4)    samowolnego usuwania drzew i krzewów;

5)    ustawiania ogrodzenia;

6)    wprowadzania zwierząt, za wyjątkiem psów przewodników;

7)    spożywania alkoholu, środków odurzających, palenia tytoniu i papierosów elektronicznych; *

8)    żebrania; *

9)    wywieszania ogłoszeń i reklam w miejscach do tego nieprzeznaczonych; *

10) prowadzenia innej, niż związanej z korzystaniem z cmentarza, działalności zarobkowej;

11) samowolnego murowania ścian w grobie ziemnym, a tym samym przekształcenia grobu ziemnego na murowany.

 

1.    Lokalizacja i wymiary grobu wynikają z projektu zagospodarowania terenu cmentarza.

2.    Dopuszcza się lokalizację grobów w innych miejscach, zmianę rodzaju, czy rozmiaru  grobu, pod warunkiem zachowania zgodności z przepisami dotyczącymi wymagań jakie muszą spełniać cmentarze, groby i inne miejsca pochówku zwłok, szczątków.

3.    W przypadku ponadwymiarowego pochowania urny w grobie ziemnym lub murowanym (o ile jest taka możliwość), używający zobowiązany jest dokonać opłat za miejsce pod grób, według rodzaju grobu.

4.    Pomiędzy grobami należy zachować przejście o szerokości min. 0,5 m.

5.    Na grobach można budować i utrzymywać nagrobki, które nie powinny wystawać poza grób.

6.    Teren wokół grobu można utwardzić np. kamieniem, wylewką betonową, czy kostką betonową. Utwardzenie musi być wykonane w płaszczyźnie terenu (tak aby nie wystawał powyżej poziomu gruntu). Maksymalna odległość od grobu, którą można utwardzić to 25 cm, a od frontu 50 cm.

7.    W przypadku niedostosowania się do wymogów określonych w ust. 4,5 i 6, administrator może zażądać przebudowy nagrobka i utwardzenia terenu na wyłączny koszt używającego miejsca pod grób.

8.    Oznakowanie grobu należy do używającego miejsca pod grób.

9.    Dochowanie zmarłych do grobów już istniejących jest możliwe, jeżeli warunki grobu na to pozwalają.

10.  Używający oraz podmioty wykonujące prace budowlane, ziemne i kamieniarskie, odpowiadają za wszelkie szkody wynikłe w następstwie realizowanych na terenie cmentarza prac oraz zobowiązani są do naprawienia szkód.

11.  W trakcie wykonywania prac na cmentarzu zabrania się zastawiania dróg, przejść,                  a po ich wykonaniu należy uporządkować teren. Miejsce robót należy zabezpieczyć. Odpady inne niż komunalne np. gruz, należy wywieźć z terenu cmentarza                                 i zagospodarować na własny koszt.

12.  Wykonywanie prac nie może zakłócać spokoju i powagi miejsca oraz kolidować                          z trwającymi ceremoniami pogrzebowymi.

 

1.    Dowodem nabycia prawa do korzystania z cmentarza jest potwierdzenie zapłaty wynikające z zawartej umowy lub zezwolenia, zapis w księdze grobów o wniesieniu takiej opłaty.

2.    W przypadku, gdy używających grób jest więcej osób, wszelkie decyzje dotyczące grobu powinny być podejmowane przez wszystkie osoby lub przez osobę przez nich upoważnioną. Administrator nie jest właściwy do rozstrzygania sporów w zakresie dysponowania grobem.

3.    Zapłata opłaty za korzystanie z cmentarza przez osobę inną niż używający, nie powoduje nabycia przez tą osobę uprawnień do miejsca pod grób.

4.    Opłata za miejsce pod grób (tzw. pokładne) uiszcza się na okres 20 lat. Pokładne należy przedłużyć o kolejne, pełne 20 lat.

5.    Miejsce pod grób nie może być przedmiotem obrotu.

6.    Dochowanie zmarłych do grobów już istniejących jest możliwe za zgodą używającego i po wniesieniu opłaty za przedłużenie praw, w związku z dochowaniem do istniejącego grobu.

7.    W przypadku zalegania w opłatach za miejsce pod grób, dochowanie zmarłego jest możliwe dopiero po uregulowaniu zaległości.

 

Ekshumację zwłok i szczątków przeprowadza się wg odrębnych przepisów.

 

1.    W przypadku nieuiszczenia opłat za miejsce pod grób na kolejne 20 lat, przechodzi on na własność Gminy Libiąż i nie przysługuje roszczenie o przywrócenie posiadania grobu, chociażby używający nadal odwiedzał grób i utrzymywał go w należytym stanie.

2.    Niewniesienie wymaganych opłat za miejsce pod grób na kolejne 20 lat oznacza, że grób może być użyty do ponownego pochowania zwłok, po wcześniejszym zabezpieczeniu szczątków, zgodnie z obowiązującymi przepisami, w szczególności aktualnym rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie postępowania ze zwłokami

i szczątkami ludzkimi.

3.    Likwidacja grobu i/lub jego ponowne udostępnienie winno być poprzedzone informacją umieszczoną na grobie bądź na tablicy ogłoszeń na cmentarzu, a także na stronie internetowej administratora, przez co najmniej 1 rok, przed ponownym użyciem go do pochówku lub likwidacji.

4.    Administrator nie ma obowiązku powiadamiania używającego o terminie upływu opłat za udostępnienie miejsca pod grób.

5.    W przypadku rezygnacji z miejsca pod grób,  opłaty za niewykorzystany okres, na jaki została opłata uiszczona, nie będą zwracane.

6.    Po upływie terminu 20 lat od chwili ostatniego pochówka i nie opłacenia miejsca pod grób na kolejne 20 lat, używający ma prawo usunąć wszelkie elementy nagrobka. Jeżeli tego nie uczyni, przechodzą na własność Gminy Libiąż.

 

1.    Administrator nie ponosi odpowiedzialności za szkody na grobach (w tym: nagrobki, kwiaty, znicze) powstałe na skutek klęsk żywiołowych, kradzieży, aktów wandalizmu, dewastacji, zdarzeń nagłych.

2.    Odpowiedzialność za utrzymanie w należytym stanie technicznym grobów, nagrobków, przestrzeni między nimi oraz miejsc rezerwowanych ponosi używający.

 

*zakazy wskazane w 2 pkt 7, 8, 9 zostały skreślone, ponieważ stanowią powtórzenie zakazów występujących w hierarchicznie wyższych aktach prawnych

up